• سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-14714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان مطرح شد؛

پایین بودن سن امید به زندگی در سیستان و بلوچستان

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سن امید به زندگی در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان های کشور پایین‌تر است .

به گزارش ایسنا- منطقه سيستان و بلوچستان، زینی وند در جلسه شورای راهبردی جمعیت افزود: پایین بودن سن امید به زندگی در استان نیازمند تقویت مولفه‌های سلامت و امنیت غذایی است .

زینی‌وند با اشاره به اینکه 67درصد جمعیت سیستان و بلوچستان، جوانان کمتر از سی سال هستند گفت: لازم است حرفه آموزی و افزایش مشاغل خرد افزایش یابد تا زمینه اشتغال جمعیت جوان استان تامین شود .

وی ادامه داد: بالاترین جمعیت روستایی کشور با 51.5درصد در سیستان و بلوچستان است که پایین بودن سطح سواد و وضیعیت اقتصادی و اجتماعی در این روستاها، سبب افزایش جمعیت و فرزند‌آوری در استان شده است .

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از مهمترین سیاست های کشور که در آینده موجب پیشرفت و یا پسرفت جامعه خواهد شد توجه به سیاست جمعیتی است .

زینی وند افزود : ایجاد کارگروه هایی برای رفع خلاء های سیاست جمعیتی با ایجاد و تدوین برنامه ای جامع، توجه به آموزش و حرفه آموزی، توجه به رشد شاخص های توسعه ای و استفاده از ظرفیت ها و نیروی جوان استان از موارد مهم در حوزه جمعیتی است .

وی بیان کرد: سیاست جمعیتی دارای ابعاد مختلفی است که یکی از آنها رشد جمعیت است .

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: توجه به پیری و کیفیت جمعیت، باز توضیح جغرافیایی، کاهش فشار جمعیت در مناطق پر جمعیت و هویت جمعیتی از دیگر حوزه های سیاست جمعیتی به شمار می آید .

وی هویت ایرانی، اسلامی و انقلابی را از جمله مهمترین مولفه های هویت جمعیتی عنوان کرد و ادامه داد: شناخت و تبیین این هویت ها برای جوانان بسیار مهم است و باید به آن توجه شود .

زینی وند با بیان اینکه رشد و یا کاهش جمعیت رابطه ای مستقیم با شهرنشینی، رفاه و سطح سواد دارد تصریح کرد: سیستان و بلوچستان شاهد رشد کاهش جمعیتی خواهد بود و در دهه های آینده رشد جمعیتی طبیعی خواهیم داشت .

وی در حوزه جمعیت گفت: در افزایش و یا کاهش جمعیت نمی توان تاثیری گذاشت و نباید از نرخ بالای موالید در سیستان و بلوچستان خوشحال بود .

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: افرادی که تابعیت ایرانی آنان محرز و مشخص است باید با سرعت کار صدور شناسنامه شان انجام و با افرادی که هیچ گونه هویت ایرانی ندارند و خواهان دریافت شناسنامه هستند براساس قانون برخورد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: