• سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-15014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بیماری‌های قلبی و عروقی علت 45 درصد مرگ و میرها در منطقه سیستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: در سال ۹۷ متاسفانه ۴۵ درصد از مرگ و میرهای افراد سی سال به بالا در منطقه سیستان در اثر بیماری های قلبی و عروقی بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر میرزایی در جمع خبرنگاران با اشاره به راه افتادن کمپین سراسری کنترل و پیشگیری از فشار خون در کشور راه اندازی این کمپین را  به منظور جلوگیری و کنترل فشار خون بسیار حائز اهمیت دانست.

وی افزود: بیماری فشار خون اگر کنترل نشود می تواند بار مالی بسیار زیادی را بر دوش خانواده و همچنین کشور تحمیل کند.

میرزایی بیان کرد: متاسفانه در سال صد هزار نفر به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در اثر بیماری فشار خون جان خود را از دست می‌دهند که این خود نشان دهنده اهمیت بحث فشارخون و آگاهی بخشیدن به مردم و عموم جامعه درجهت پیشگیری و کنترل این بیماریست .

وی درپاسخ به سئوال خبرنگارایسنا مبنی براینکه تعدادمبتلایان به فشارخون درمنطقه سیستان چقدراست و آیااین بیماری قابل درمان است یاخیر؟ افزود: برطبق آماری که ازطریق مراجعات به ثبت رسیده،  8.3 درصد جمعیت بالای ۳۰ سال درمنطقه سیستان مبتلا به فشارخون هستند ولی از آنجائیکه امکان دارد که خیلی از افراد فشارخون داشته باشند ولی از وجود فشارخون در بدنشان مطلع نباشند نیازاست تا بامراجعه حضوری به مراکز درمانی و ایستگاههایی که در نظر گرفته شده از وضعیت فشار خونشان اطلاع یابند .

وی در ادامه گفت: بیماری فشارخون قابل پیشگیری و کنترل است ولی تاکنون بصورت قطعی درمان نشده است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل مهمترین عوامل ایجاد فشار خون را بحث تغذیه و استرس عنوان کرد و افزود: تغذیه یکی از مهمترین عوامل در ایجاد فشار خون و بیماریهای مرتبط با آن است عامل بعدی استرس می باشد که می تواند نقشه مهمی در ایجاد این بیماری ایفا کند.

دکتر میرزایی درپاسخ به سئوال خبرنگارایسنا مبنی براینکه، بعضادرشبکه های اجتماعی تبلیغات گسترده ای در زمینه استفاده از نمک دریا و کنترل فشارخون توسط این نمک مشاهده می شود، به نظر شما آیااستفاده از نمک دریا برای مردم ضرر دارد یا خیر؟ تصریح کرد:  متاسفانه نمک دریا نه تنها هیچ گونه تاثیری در کاهش فشارخون ندارد بلکه براساس تحقیقات صورت گرفته ازعوامل ایجاد سرطان معده در افراد نیز شناخته شده است .

وی ازمردم خواست تا به تبلیغات مسموم و بدور از واقعیت فضاهای مجازی گوش نکنند و از استفاده از نمک دریا بطور کلی اجتناب نمایند .

وی در ادامه گفت: تغییر در رویه تغذیه افراد، ورزش کردن استفاده بسیار کم از نمک در غذاها میتواند در کاهش و پیشگیری از فشارخون افراد بسیار اثربخش باشد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: درکمپین کنترل و پیشگیری از فشار خون در منطقه سیستان در مرحله شناسایی ۴۰۱ تیم شامل ۶۶ پزشک عمومی، ۳ پزشک متخصص قلب و داخلی، ۱۴۳ نفر ناظر، ۳۳۷ نفر تیم ثابت حضور دارند که پیش بینی می شود ۱۴۷ هزار و ۱۲۵ نفر افراد بالای ۳۰ سال در منطقه مورد غربالگری قرار گیرند .

وی ادامه داد: این کمپین در دو مرحله آموزش، اطلاع رسانی و مرحله غربالگری صورت می گیرد که مرحله اول آن از ۲۸ اردیبهشت ۹۸ شروع شده و مرحله دوم از ۱۷ خرداد لغایت ۱۵ تیرماه ۹۸ بطول خواهد انجامید .

وی، ۲۱۴ خانه بهداشت درسطح منطقه سیستان  ۱۷ پایگاه سلامت شهری، ۳۷ مرکزخدمات جامعه سلامت روستایی، ۱۳ مرکزخدمات سلامت جامعه شهری و ۴ بیمارستان امیرالمومنین(ع) و امام خمینی(ره) زابل، سیدالشهدا(ع) زهک و شهدای هیرمند را بعنوان پایگاههای ثابت در این طرح عنوان کرد و افزود: عموم مردم و شهروندان سیستانی می توانند به پایگاههای ذکر شده مراجعه یا از طریق درج مشخصات و ثبت فشارخون در سامانه salamat.gov.ir هم آموزش لازم رادیده و هم برای دریافت درمان هدایت شوند .

وی در ادامه گفت:  بیماری فشار خون یک بیماری است که باید مورد اهمیت و توجه قرار گیرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: