• پنجشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 983-385-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

وزیر امور خارجه؛

افغانستان می تواند به راحتی صادرات و واردات را از چابهار انجام دهد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ورود نخستین محموله کانتینری کشور افغانستان به چابهار گفت : افغانستان می تواند به راحتی صادرات و واردات را از چابهار انجام دهد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمد جواد ظریف در نشست بررسی راهبردهای منطقه ای در بندر چابهار افزود: بیش از چهار دهه میزبان افغانستانی ها هستیم و این مهمانان خدمات لازم را همچون ایرانیان دریافت کرده اند و از اینکه به آنان به عنوان یک همسایه خدمت کرده ایم خوشحال هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه بیان کرد: چابهار، حلقه اتصال کشورهای منطقه نظیر پاکستان، افغانستان، چین و ایران است و می تواند نقش مهمی در توسعه مناطق همجوار داشته باشد .

وی گفت: چابهار تنها مسیر امن و مطمئن برای توسعه افغانستان است و می تواند کالاهای این کشور را به دنیا صادر کند .

وزیر امور خارجه تصریح کرد:: چابهار به عنوان یک بندر و منطقه راهبردی می تواند برای جمهوری اسلامی ایران بندر ثبات، آرامش و توسعه باشد .

ظریف گفت: هم افزایی مسئولان ارشد سیستان و بلوچستان و مسئولان محلی چابهار قابل توجه است و این دیدگاه می تواند به توسعه منطقه کمک کند و مسائل و مشکلات پیش رو را بهتر و سریعتر مرتفع سازد .

وزیر امور خارجه ادامه داد: بنادر چابهار ایران و گوادر پاکستان 2 بندر رقیب نیستند بلکه مکمل یکدیگرند و چنانچه در مقابل همدیگر باشند به ضرر هر 2 بندر خواهد بود .

ظریف اظهار داشت: جای خوشحالی است که استاندار سیستان و بلوچستان، مسئولان محلی و مدیران بنادر و دریانوردی و منطقه آزاد چابهار برای هم افزایی و توسعه همدیگر تلاش می کنند .

وی بیان کرد: چابهار برای آینده کشور نقش مهمی دارد و می تواند برای ترانزیت کالا نقش موثری ایفا کند .

وزیر امور خارجه افزود: چابهار در زمان جنگ تحمیلی نقش مهمی را ایفا کرده است و باید بصورت ویژه به زیرساخت های آن توجه شود .

وی ادامه داد: ایران اسلامی به مردم غیور و مرزدار سیستان و بلوچستان افتخار می کند .

دکتر ظریف گفت: بازدید از طرح های مختلف منطقه آزاد، پتروشیمی، فولاد، ترمینال مسافری و بندر شهیدبهشتی برایم خیلی امیدوار کننده بود و به خوبی نشان می دهد که دولت برای زیرساخت های چابهار هزینه های زیادی داده است .

وی گفت: توسعه روابط بین ایران، پاکستان و افغانستان ضروری است و ما همیشه برای توسعه روابط تجاری، سیاسی و اقتصادی تلاش می کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: