• یکشنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-1514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تالاب هامون مزین به ستاره های زمینی شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به آغاز فصل تخم گذاری پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی هامون اظهار کرد: محیط زیست سیستان و بلوچستان برای حفظ و ماندگاری بیشتر آب در تالاب بین المللی هامون برنامه های مختلفی دارد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان افزود: تالاب بین المللی هامون در سال های گذشته میزبان گونه های مختلف پرندگان مهاجر و نیمه مهاجر آبزی در فصول مختلف سال بوده است .

پورمردان گفت: برخی از این گونه ها به صورت مهاجر عبوری و برخی برای گذراندن فصل تولید مثل به تالاب هامون مهاجرت می کردند که موجب ایجاد تنوع زیستی و چشم اندازی متفاوت در این پهنه اکولوژی می شد .

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: پس از چندین سال خشکسالی این روزها با ورود آب به تالاب هامون و نیز تمهیدات انجام شده توسط دوستداران محیط زیست و همکاری مردم محلی و نیز اقدامات فنی اداره محیط زیست که منجر به ماندگاری بیشتر آب شده است شاهد تخم گذاری و تولید مثل بسیاری از گونه های پرنده در بخش های مختلف این تالاب هستیم .

وی ادامه داد: این مشاهده پرندگان، لانه ها و تخم گذاری آنها در تالاب هامون نوید بخش حیات مجدد گونه های جانوری در این تالاب است. گونه هایی مانند پرستوی دریایی، چوب پا، چنگر معمولی، چنگر نوک سرخ، حواصیل، کاکائی، بوتیمار و فلامینگو در هامون هیرمند و در بخش هایی از هامون صابوری از عمده مشاهداتی است که این روزها در این تالاب چشم نواز است .

پورمردان بیان کرد: با توجه به اینکه آب ورودی تالاب نسبت به سالیان کم آبی بهبود یافته است، این امر می تواند موجب تغییر و بهبود در شرایط زیستی این گونه های پرنده شود، اما همچنان باید تمهیداتی در راستای حفظ و نگهداشت منابع آبی تالاب نیز فراهم شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: