• یکشنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-3414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

20 درصد جمعیت سیستان وبلوچستان دخانیات مصرف می‌کنند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روزجهانی مبارزه با دخانیات، با اشاره به اینکه اثرات منفی مصرف دخانیات چند دهه  دیگر بر افراد عارض می شود خاطر نشان کرد: مصرف دخانیات در جامعه عامل بروز بیماریهای قلبی، تنفسی و سرطانهاست و بیش از 4 هزار ماده شیمیایی در دود سیگار وجود دارد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر سید مهدی طباطبایی با اشاره به اینکه 40 درصد آسیبهای ریه افراد ناشی از مضرات و مصرف دخانیات  است، افزود:  بر اساس مطالعات صورت گرفته 20 درصد جمعیت استان سیستان وبلوچستان دخانیات مصرف می کنند، که این رقم 5 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

وی بیان کرد: 17 درصد زنان 35-18 سال نیز در استان قلیان استفاده می کنند و این آمار زنگ خطری است که باید با استفاده از همه ظرفیتهای موجود، فرهنگ سازی، آموزش ومشارکت مردم ... مصرف دخانیات در استان کاهش یابد .

دکتر طباطبایی با دعوت از همه  شهروندان، اصناف و کسبه جهت پیوستن به کمپین نم نم ابراز امیدواری کرد: تا در آینده نزدیک وبا ترویج فرهنگ عدم مصرف دخانیات و فرهنگ سازی در سطح استان شاهد کاهش مصرف دخانیات و اثرات سوء دود دست دوم و سوم باشیم .

وی گفت: از هفته سلامت زمان اغاز به کار پویش نم نم با اطلاع رسانی و ارائه آموزشهای کارشناسان سلامت محیط  تعداد 25 فروشگاه در زاهدان از سود حاصل از فروش مواد دخانی صرف نظر کردند و به پویش نم نم پیوسته اند


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: