• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-3714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد:

ظرفیت سیستان و بلوچستان در تولید 70 نوع خرما

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان این که تنوع اقسام خرما از شگفتی‌های طبیعت این استان است، گفت: حدود 70  نوع خرما در منطقه بلوچستان کشت می‌شود.

زورقی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: عمده خرمای تولیدی سیستان و بلوچستان به استان های همجوار و کشورهای همسایه پاکستان و حوزه خلیج فارس صادر می شود و اکثر باغات جدید استان در حال حاضر با نظارت سازمان جهاد کشاورزی دارای ارقام تجاری با بستر سازی مناسب و اصول فنی است‌ .

وی در ادامه با اشاره به ایجاد زمینه ارتقاء تولید انواع خرما به میزان 230 هزارتن و توسعه سطح زیرکشت خرما به 57 هزار هکتار اظهار کرد: توسعه صادرات خرمای ارگانیک وتوسعه صنایع تبدیلی خرما با ایجاد49واحدسردخانه،22 واحدبسته بندی و 2واحدفراوری کلا به ظرفیت 120هزارتن و معرفی 10برند تولید و عرضه درسطح ملی و بین المللی از دیگر موفقیت های استان در این بخش بوده است.

زورقی گفت: علاوه بر میوه‌های گرمسیری منحصر به فرد، مرکبات این استان شامل ترنج، پرتقال، گریپ فروت و نارنگی، انواع انار و میوه‌های جالیزی نیز از دیگر محصولاتی هستند که طعم آنها متفاوت از اقسامی است که در سایر نقاط کشور کشت می‌شود‌ .

وی ادامه داد: "پاپایا" یا خربزه درختی که موطن آن نواحی گرمسیری آمریکای مرکزی به این استان راه یافته، خربزه بسیار شیرین با پوستی نازک است که علاوه بر مصرف خوراکی، قابل استفاده در صنایع تبدیلی نیز هست‌ .

پیری همچنین این استان را یکی از استان های دارای پتانسیل مناسب برای پرورش و تولید گل های شاخه بریده مانند گلایول در جنوب استان عنوان کرد و گفت: این ظرفیت به دلیل نبود سرمایه گذار تاکنون به فعلیت کامل نرسیده است‌ .

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی تولید کنندگان را به سمت توسعه طرحهایی که نیاز آبی کمتری دارند هدایت می‌کند‌ .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: همچنین طی سالهای اخیر ارتقای محصولات زراعی خارج از فصل به 22 هزار هکتار و تولید 55000 تن که نقش بسزایی در تنظیم بازار کشور دارد در استان شاهد بوده ایم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: