• سه شنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-1714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کشت مکانیزه و نشائی ذرت در خاش آغاز شد

معاون فنی اداره جهاد کشاورزی شهرستان خاش گفت: در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب، کشت نشائی ذرت با ادوات مکانیزه بصورت الگویی و آزمایشی در مزارع اين شهرستان آغاز شد .

ابراهیم جمشیدزاده در گفت و گو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: کشت نشاء در خاش در بالای 3 هکتار به صورت الگویی انجام و طي آن ارقام کیفی ذرت دانه ای تولید می شود .

وي افزود: هدف از اجرای این نوع کشت، بررسی پارامترهایی نظیر میزان آب مصرفی، مقایسه ارقام مختلف ذرت از لحاظ زمان رسیدگی و طول دوره رشد، استقرار بهتر گیاه، تغییر سیستم کاشت و روش آبیاری و میزان بذر مصرفی است .

به گفته وی در روش کشت نشایی، ابتدا بذر در خزانه کشت و سپس در مرحله 2 تا 3 برگی توسط دستگاه نشاء کار با فاصله ردیف کاشت 75 سانتیمتر و فاصله بوته روی ردیف 10 تا 15 سانتیمتر به زمین اصلی منتقل مي‌شود .

جمشیدزاده اظهار کرد: کاهش هزار تا دو هزار متر مکعب آب در یک تا دو مرحله آبیاری، کاهش میزان بذر مصرفی، برطرف شدن نگرانی‌های حاصل از پایین بودن قوه نامیه بذور و کوتاه شدن طول دوره رشد گیاه و جلوگیری از خطرات ناشی از سرمازدگی آخر فصل رشد از مزایای مهم کشت نشایی است .

معاون جهاد کشاورزی خاش گفت: ذرت دومین محصول زراعی در خاش بوده که بعد از گندم بالاترین سطح کشت و تولید را دارد و سالانه از سطح 2 هزار و 200 هکتار افزون بر 8 هزار و 800 تن ذرت برداشت می شود .

زمینه ایجاد اشتغال مستقیم برای بالای 500 نفر با کشت و تولید ذرت فراهم و کشت آن از اواخر فصل بهار شروع و برداشت در نیمه دوم آبان تا اوایل دی ماه انجام می شود .

در خاش ذرت به دو نوع کشت و تولید می شود که ذرت علوفه اي علاوه بر تامين نياز دامداري هاي اين شهرستان به ساير شهرهاي سيستان و بلوچستان نيز صادر مي شود .

دامداري ها، مرغداري ها و كارگاه هاي توليد خوراك دام خريدار اصلي ذرت دانه اي خاش هستند، برگ و ساقه آن نيز به عنوان علوفه دام مورد استفاده قرار مي گيرد .

يك واحد فعال ذرت خشك كني با ظرفيت 15 هزار تن در خاش ايجاد شده كه در راحتي كار كشاورزان و كاهش هزينه هاي آنان بسيار موثر بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: