• سه شنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-3484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان؛

سیستان و بلوچستان در تأمین گوشت مرغ خودکفا نشده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این استان با وجود تمامی مجوزهای صادر شده هنوز در تأمین گوشت مرغ مورد نیاز خودکفا نشده است و حتی اگر ظرفیت تمام مجوزهای صادر شده بکار گرفته شود تنها تأمین کننده حدود ۶۱ درصد نیاز استان به گوشت مرغ است .

زورقی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: تاکنون حدود ۲۲۵ مجوز صنعت طیور در استان صادر شده است که حدود ۴۹ واحد آن غیر فعال است.

وی از تشکیل کارگروه ساماندهی مرغداری‌های در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: این کارگروه بزودی بمنظور تکمیل چرخه صنعت مرغ استان راه اندازی خواهد شد تا وابستگی به خارج استان کمتر شود .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: هم اینک دان مورد نیاز مرغداری‌ها با قیمت مصوب در اختیار آنان قرار می‌گیرد به طوری که فعالان این عرصه می‌توانند از دان مرغی و فروش تضمینی بهره مند شوند .

وی برخورد با مرغداری‌های غیر فعال در سیستان و بلوچستان را از اولویت‌های این سازمان برای ساماندهی وضعیت گوشت سفید تولیدی در استان عنوان کرد .

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز به ایسنا گفت: سیستان و بلوچستان پهناور ترین استان و جز استان های خشکسال کشور است که سالانه با توجه به این موضوع از پتانسیل بخش کشاورزی کشت و زراعت کم و به سمت توسعه دام و طیور گام بر می داریم .

وی با بیان اینکه صنعت دامپروری تنش آبی کمتری را در بر می گیرد، بیان کرد: چهار واحد مرغ تخم گذار صنعتی در استان وجود دارد که ظرفیت اسمی آنها 598 هزار قطعه است و تمامی آنها با نصف ظرفیت در حال بهره برداری می باشند، ظرفیت فعلی این تعداد واحد مرغداری هم اکنون حدود 358 هزار قطعه با تولید دو هزار و 795 تن در سال است که این میزان نیاز 10 درصد از استان را در بخش تخم مرغ تامین می کند .

به گفته این مسئول، 90 درصد ظرفیت خالی در این زمینه وجود دارد که برای استفاده از این پتانسیل در استان طی سال های اخیر موافقت هایی برای احداث 13 واحد مرغ تخم گذار ایجاد و برای هر واحد حدود30 هزار قطعه در نظر گرفته شد که از این تعداد حدود چهار واحد پروانه صدور ایجاد و کارهای آنها انجام و مابقی در حال پیگیری است .

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان عمده مشکل موجود را در دو مقوله زمین و آب عنوان کرد و گفت: سیستان و بلوچستان در بخش طیور 225 واحد پرورش مرغ گوشتی با ظرفیت اسمی پنج میلیون و 825 هزار قطعه جوجه ریزی در هر دوره دارد که سالانه حداقل 5 دوره جوجه ریزی انجام می شود .

بندانی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان تنها استانی است که به واردات دام می پردازد، افزود: در این راستا سرمایه گذاران باید مشارکت بیشتری داشته باشند چرا که دام های مولد پر تولید به ویژه در بحث شتر و دام سبک در پاکستان وجود دارد که اگر به استان بیاید و پیگیری شود کمک بزرگی در تامین گوشت قرمز و شیر در کشور کرده و بخشی از نیازهای کشور را در این زمینه نیز تامین می کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: