• چهارشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-6884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسعه سرمایه گذاری در حوزه صید سیستان و بلوچستان؛

تامین زندگی 25 هزار صیاد سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان از پیشه صیادی

صیادی مهم‌ترین پیشه در سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که قدمتی تاریخی دارد به‌گونه‌ای که در حال حاضر زندگی حدود ۲۵ هزار صیاد و خانواده‌هایشان در سواحل سیستان و بلوچستان از کنارک و چابهار گرفته تا «گواتر» از صیادی تأمین می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، در حال حاضر استان سیستان و بلوچستان با ۹۰۰ فروند لنج فراساحل، ۱۸۰۰ قایق صیادی و حدود ۲۵ هزار صیاد رتبه دوم تعداد ناوگان صیادی در اقیانوس هند بعد از سریلانکا و نیز رتبه دوم میزان صید در اقیانوس هند را بعد از کشور اندونزی دارد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در خصوص اهمیت صنعت آبزی پروری و صیادی در استان بیان کرد: یکی از پتانسیل‌های مهم استان سیستان و بلوچستان بخش صید و آبزی‌پروری است.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: 70 درصد از صید صنعتی و تجاری کشور توسط صیادان این استان انجام می‌شود.

میرمرادزهی گفت: در بنادر ماهیگیری و جایگاه‌های تخلیه صید واقع در شهرستان‌های چابهار و کنارک در حدود ۲ هزار و ۴۰۰   قایق و لنج صیادی وجود دارد که ۲۴ هزار و ۸۹۶ نفر صیاد و نیروهای فنی نیز روی این شناورها کار می‌کنند.

وی اظهار کرد: توسعه آبزی‌پروری به‌ویژه پرورش ماهی در قفس می‌تواند نقش بسزایی در افزایش اشتغال و درآمد خانوارها، ارزآوری و توسعه سواحل مکران داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های بخش صیادی و شیلات استان توسط بخش خصوصی انجام شده است، بیان کرد: وجود بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در حوزه صید یا شیلات با توجه به ظرفیت‌های آبی منطقه می‌تواند توسعه اقتصادی را به همراه داشته باشد و از سویی هم برای تعداد قابل‌توجهی از بومیان منطقه اشتغال پایدار ایجاد کند.

وی افزود: چابهار و کنارک با دارا بودن ۴۲ درصد سهم صید در میان استان‌های جنوبی، ۴۰ درصد سهم صید ایران و تأمین بیش از ۷۰   درصد ماهیان صنعتی نقش مهم و بسزایی در اشتغال‌زایی و اقتصاد کشور ایفا می‌کنند .

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: مناطق جنوبی استان ظرفیت‌های نهفته بسیاری برای آبزی‌پروری و ایجاد اشتغال پایدار در این بخش را دارد که اگر از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده شود می‌تواند علاوه بر بهبود معیشت و اقتصاد مردم منطقه بخشی از اشتغال کشور را نیز تأمین کند.

مدیر کل شیلات افزود: رونق صنعت پرورش میگو و زیر کشت قرار گرفتن هزار هکتار از اراضی مستعد شهرستان های چابهار و کنارک با جذب سرمایه گذاری خارجی و صادرات آن به کشورهای همسایه از دیگر دستاوردهای این سالها در تولید، ارزآوری و اشتغال بود.

همچنین دکتر خون میرزایی رئیس سازمان شیلات ایران در سفر اخیر خود به چابهار و بررسی وضعیت صنعت صیادی استان نیز گفت: توانمندیهای شیلاتی بخصوص در این استان یک ظرفیت بی بدیل و برگشت ناپذیر است و هیچ عامل خارجی از جمله جنگ نمی تواند بر آنها اثرگذار باشد و آن ظرفیت ها را از بین ببرد و اکنون که کشور در شرایط جنگ اقتصادی به سر می برد ، سرمایه گذاران این حوزه نیز در خط مقدم جبهه اقتصادی در کشور هستند و ما نیز وظیفه داریم تا با تمام توان از این عزیزان پشتیبانی نمائیم .

وی افزود: وجود شرایط اقلیمی مناسب، موقعیت منطقه ای ، نهادینه شدن فرهنگ صید و آبزی پروری ، نیروی انسانی کارآمد و مدیران آگاه و آماده به خدمت مزیت اقتصادی چشمگیری را  در این خطه از کشور جهت بهره وری بهینه از ظرفیتهای شیلاتی ایجاد نموده و ما نیز با تمام توان از فعالیت های شیلاتی این استان حمایت می نمائیم و برای این کار هیچ محدودیتی به جز صید از سواحل استان به دلیل تعهدی که به حفظ معیشت جامعه صیادی بومی منطقه و همچنین حفظ ذخایر موجود آبزیان داریم ، نخواهیم داشت .

وی با اشاره به اینکه در حوزه صید فراساحل ، پرورش میگو ، پرورش ماهی در دریا و سایر آبزیان در این استان ظرفیت های بی نظیری وجود دارد خاطر نشان کرد : سرمایه گذارانی که در این حوزه ها ورود کنند از اولویت حمایت در سازمان شیلات ایران نیز برخوردار خواهند بود .

نبی اله خون میرزایی تصریح کرد: فعالیت های شیلاتی و کاربری اراضی در این استان را در چارچوب آمایش سرزمینی و طبق برنامه ریزی های استانی بر اساس نظر استاندار محترم و دیگر مسئولین مربوطه اجرایی خواهیم نمود .

همچنین نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی در خصوص پتانسیل صنعت شیلات استان به ایسنا گفت: چابهار و كنارك پتانسيل هاي خوبي در زمينه صيد انواع آبزيان دريايي دارند و اين ظرفيت بايد براي ايجاد اشتغال بيشتر بكار گرفته شود.

ایران نژاد گفت: متاسفانه عدم صدور مجوز صيد براي شناورهاي قايق سبب شده تا عده زيادي از افراد جوياي كار جنوب بلوچستان در حسرت استفاده از ظرفيت عظيم دريا باشند و همچنان در همجوار تنها بندر اقيانوسي ايران با فقر و بيكاري دست و پنجه نرم كنند.

ايران نژاد گفت: سواحل مکران، سواحلی با ظرفیت‌ها و موقعیت‌های منحصربه‌فرد اقتصادی، ترانزیتی، کشاورزی، شیلاتی و گردشگری است که قطعاً نقش غیرقابل‌انکاری را در آینده اقتصاد ایران و حتی منطقه و جهان بازی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دسترسی به آب‌های اقیانوسی، وجود اسکله‌های متعدد شیلاتی، فراهم بودن زمینه صادرات، وجود شهرک‌های صنعتی وابسته، وجود اراضی مستعد پرورش میگو و توسعه روزافزون آن، صنایع شیلاتی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه سیستان و بلوچستان مطرح کرده است به‌گونه‌ای که در حال حاضر تعداد ۶ شهرک و ناحیه صنعتی شیلاتی در جنوب استان وجود دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: