• شنبه ۲۶ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 985-6814-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

2 درصد از کودکان سیستان و بلو چستان دارای اضافه وزن و چاقی هستند


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: 2 درصد از کودکان و نوجوانان استان سیستان و بلو چستان دارای اضافه وزن و چاقی هستند.
به گزارش ایسنا، دکتر سید مهدی طباطبایی با اشاره به اینکه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر بعنوان یک اولویت در کشور مطرح شده است افزود: کارشناسان تغذیه با ارائه مشاوره های رایگان، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خانوارها در زمینه شیوه های زندگی و سبک تغذیه ای سالم، برنامه جامع کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان را در مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ترویج می کنند و از سال گذشته تا کنون ضمن شناسایی کودکان دارای اضافه وزن و چاقی مشاوره های تغذیه ای به والدین آنان ارائه داده اند.
وی با اشاره به این نکته که 2 درصد از کودکان و نوجوانان استان سیستان و بلو چستان دارای اضافه وزن و چاقی هستند ادامه داد: همه مجموعه ها باید سیاستهای خود را با هدف تامین سلامت کودکان و فراهم آوردن محیطی سالم به گونه ای اتخاذ کنند که ضمن رعایت عدالت در سلامت مسئولیت خود را در کاستن خطر ابتلاء و کاهش چاقی کودکان بشناسند.
وی همچنین از شناسایی بیش از 2 هزار کودک مبتلا به اضافه وزن و چاقی و ارائه مشاوره های تغذیه ای رایگان در راستای برنامه جامع پیشگیری، کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان حوزه این دانشگاه خبر داد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه بیش از20 کارشناس تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه شیوه های سالم زندگی به خانوارها مشاوره های تغذیه ای رایگان ارائه می دهند تصریح کرد: اجرای برنامه های ترویج تغذیه، فعالیت های جسمی و کاهش کم تحرکی، مراقبتهای دوران بارداری، فراهم ساختن راهکارهای سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، ارائه خدمات خانواده محور مبتنی بر سبک زندگی سالم، از مهمترین برنامه های پیشگیری از کنترل اضافه وزن و چاقی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.
طباطبایی پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان از طریق ارتقای سطح اگاهی خانواده ها در زمینه علل و عوارض چاقی و عادت شیوه صحیح زندگی را ازدیگر برنامه های طرح جامع پیشگیری از اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان عنوان کرد.
وی گفت: اجرای برنامه های اموزشی ترویج تغذیه صحیح، تحرک کافی و اطلاع رسانی به کودکان و نوجوانان در کانونهای پرورش فکری و سایر مراکز آموزشی در فصل تعطیلات از برنامه های کارشناسان تغذیه بوده است و 200 نفر از مربیان مهد کودک ها و کانون های فکری کودکان و نوجوانان در کارگاههای آموزشی برنامه های ترویج تغذیه ای سالم را فرا گرفته اند ودر سطح مراکز آموزشی ترویج می کنند.
معاون بهداشت دانشگاه با بیان این مطلب که متاسفانه گرایش به مصرف تنقلات، و نوشیدنیهای صنعتی و همچنین تغییر سبک زندگی و استفاده بیش از اندازه از بازیهای رایانه ای، موجب اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان می گردد، از همه هم استانیثهای عزیز در خواست کرد: به منظور دریافت مشاوره های تغذیه ای رایگان به کارشناسان تغذیه مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه نمایند واز خریدن فست فودها، تنقلات پرکالری( انواع چیپس و پفک) برای کودکان پرهیز نمایند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: